Who is coming - Cartoon 360 2020

Check the list of the participants list here below or download the PDF

 

Company Name Surname Country
9 Story Media  Wiseman Alix Canada / Ireland
Aardman Animations Rowe George United Kingdom
Academy of Fine Arts Zagreb Bernat Sara Croatia
Adastra Development Franks Martin United Kingdom
Aeon Dukić Mladen Bosnia and Herzegovina
Anhai Pictures Haiduc Andrei Romania
Animal Tank Van Elslande Brecht Belgium
Animation Production Day (APD) / Film- und Medienfestival  Wagener Marlene Germany
Animation Skillnet Coudray Delphine Ireland
Animationweek Nagaishi Hideki Netherlands
AniMMal Kiknavelidze Dato Georgia
Arte France Hartmann Sascha France
ARTFX Albert Kylian France
ARTFX Faurybeurrier Capucine France
ARTFX Laporterie Pierre-Henry France
ARTFX Ludena Léa France
ARTFX Maurin Ophélie France
ARTFX Olivier Coline France
ARTFX Weil Tom France
BBC  Dubois Mario United Kingdom
beQ Entertainment  Jezdic Cristian Italy
Big Company Peyrusse Bénédicte France
Blon - Blon Animation and Games Festival Michailinaite Juste Lithuania
Blue Spirit/Indie Sales Coleman Eleanor France
Bordeaux Games / Shiro Games Bonazza Stéphane France
Bordeaux Métropole Némery Christelle France
Brands Media (BM) Angelucci Cristina Italy
BTA Studios Dinan Paula United Kingdom
Canning Factory Canning Kate United Kingdom
Cardel Entertainment Mooney Carla Ireland
Cartoon - Press Attaché Michelin Gerardo Spain
Cartoon 360 - Chairperson Chapman Vanessa United Kingdom
Cartoon 360 - Chairperson Erbes Christophe France
Cartoon 360 - Chairperson Lomas-Bullivant John United Kingdom
Cartoon 360 - Coaching Programme Bizzaro Agnès Germany
Christian Davin Production Davin Christian France
Conseil Régional Hauts-de-France Peucelle Irène France
Creative Conspiracy (CC) Decraene Peter Belgium
Creative Conspiracy (CC) Van Driessche Luc Belgium
Cyber Group Studios (CGS) Audebert Caroline France
Cyber Group Studios (CGS) Belaïsch Pierre France
Cyber Group Studios (CGS) Bossel Cécilia France
Cyber Group Studios (CGS) Bourse Dominique France
Cyber Group Studios (CGS) Chougui Maud France
Cyber Group Studios (CGS) Cotton Gaëlle France
Cyber Group Studios (CGS) d'Aumont Bruno France
Cyber Group Studios (CGS) Huchet-Castel Isabelle France
Cyber Group Studios (CGS) Lelardoux Olivier France
Cyber Group Studios (CGS) Mathieu Raphaelle France
Cyber Group Studios (CGS) Romeu Jacques France
Cyber Group Studios (CGS) Sissmann Pierre France
Dansk Tegnefilm  Bro Marie Denmark
Den siste Skilling Knudsen Kristine M.I.  Norway
E-Artsup Lille Montibus Damien France
Eagle Eye Filmproduktion Klages Lilian Germany
Eagle Eye Filmproduktion Plocieniak-Alvarez Eliza Germany
Ecole Nationale Supérieure des Arts Visuels de la Cambre (ENSAV) Bellechasse Lesley Belgium
Ecole Nationale Supérieure des Arts Visuels de la Cambre (ENSAV) Buffard Léa Belgium
Ecole Nationale Supérieure des Arts Visuels de la Cambre (ENSAV) Le Masson Alexandre Belgium
Ecole Nationale Supérieure des Arts Visuels de la Cambre (ENSAV) Pierard Nathan Belgium
Ecole Nationale Supérieure des Arts Visuels de la Cambre (ENSAV)  Robbes Sarah Belgium
ECV Lille Leblanc Marie France
Ellipsanime Productions Hieblot Lisa France
Epic Story Media Faier Ken Canada
ESAAT Bedu Lucie France
ESAAT Bossy Catherine France
ESAAT Boulala Shamsa France
ESAAT Busson Rozenn France
ESAAT Bustame Farah France
ESAAT Christophe Mélia France
ESAAT Deneve Jean-Pierre France
ESAAT Dubois Hélène France
ESAAT Gabillon Bernard France
ESAAT Roulier Tristan France
Fabrique Fantastique Torfs Geert Belgium
Fabrique Fantastique Van Gestel Tom Belgium
Fettle Animation Shackleton Kath United Kingdom
Foliascope Urroz Ilan France
France Télévisions Jacquet Joseph France
Game IN Peroy Laurent France
Giuseppe Buonaguro Buonaguro Giuseppe Italy
Good Deeds Animation Gromova Irina Ukraine
Gran Canaria Film Commission Quintana Ramos Guillermo Spain
Gran Canaria Film Commission Guinnot Nuria Spain
Gwen Austin Studios Austin Gwen USA
Hampa Studio Cervantes Alex Spain
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Barale Alessandra Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Bartumville Laurie Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Cotton Manon Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Gonda William Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Guissard Aurore Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Jacob Joël Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Jennequin Bryan Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Mautret Margot Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Neven Lisa Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ) Romanzin Tom Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ)  Sacépé Anaïs Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ)  Seligmann Fanny Belgium
Haute Ecole Albert Jacquard (HEAJ)  Vanderbeek Chloé Belgium
Hopster Chojnacka Miki United Kingdom
Institute for Transmedia Design Filipovic-Sandalj Mateja Slovenia
Jaka Produkcija Bušiċ Jure Croatia
JAM Media Rice John Ireland
Kauris Studios Dorzin Alexandre Belgium
Kauris Studios Metelo Didier Belgium
Kauris Studios Petit Fanny Belgium
Ketnet / VRT  Klaï Telidja Belgium
Kick The Door Productions Beardmore Marie Spain
Knisper Animation Balkestein Coen Netherlands
Krutart Juza Martin Czech Republic
La Chouette Compagnie Maurel Antoine France
Lightning Sprite Media Bays Daniel United Kingdom
Lira Production Studios Kiknavelidze Lali Georgia
Lotura Films  Berasategi Miren Spain
Lunanime Vandekerckhove Laura Belgium
Mash&Co France Merenda Vincenzo France
Mash&Co France Orbeta Katrin Ann France
Mediatoon Distribution Arnault Clément France
Mediatoon Distribution  El Joumri Myriam France
Ministère de la Culture - DRAC Hauts-de-France Cornet Cyril France
Mojang Hautz Katharina Sweden
Mondo TV Iberoamerica Mandolini Francesca Spain
Moukda Production Dengmanara Kèota France
Moukda Production Hentulescu Diana France
Moviedo Donev Yonko Bulgaria
Mythberg Films Endrényi  Krisztina Hungary
Netherlands Film Fund Van Drunen Erik Netherlands
Nickelodeon International Alberigi Francesca United Kingdom
Noranim Boisson Flavien France
Paul Thiltges Distributions (PTD) Thiltges Paul Luxembourg
Pester Productions Sinkkonen Hanna Finland
Pi Produkció Dus Polett Hungary
Pictanovo Allard Jérôme France
Pictanovo Béarez Marianne France
Pictanovo Beaucamp Clarisse France
Pictanovo Vujicic Godefroy France
Pikkukala Jordi Pablo Finland
Plaine Images Delamarre Emmanuel France
Plaine Images Tricart Laurent France
Planet Nemo by Ankama Congé Marie France
Planeta Junior (PJ) Ibañez Belaustegui Diego Spain
Polarity Reversal Asher Japhet United Kingdom
Pôle 3D Cilluffo Pierre France
Pôle 3D De Carvalho Carlos France
Pôle 3D Defonte Audrey France
Pôle 3D Delfosse Edouard France
Pôle 3D  Laurent Yann France
Pôle 3D  Laurent Clémentine France
Pôle 3D  Lavergne Oceane France
Pôle 3D  Lukasik Louis France
Pôle 3D  Musa Chloé France
Pôle 3D  Tamic Annabelle France
Rainbow Buzzelli Cristiana Italy
Région Hauts-de-France Cabille Emmanuelle France
Région Hauts-de-France Gellez Anne-Sophie France
Région Nouvelle-Aquitaine Chiron Jean-Paul France
Région Nouvelle-Aquitaine Perronnet Marie France
Rocket Fox  Gorbunov Dmitry Russia
Sandman Television and Film Schwartz Sander USA
Sardegna Film Commission Foundation Satta Maria Nevina  Italy
SC Films International Crowe Simon United Kingdom
Schick Productions / Swiss Effects Schick Ruedi Switzerland
Scopely Iniesta Saez Alba Spain
Senna Brands Lalli Bianca Brazil
Small by Mac Guff Acker Voyelle France
Sparkle Animation da Matta Almeida Luís Portugal
Studija Kokl+A141es Kale Sniedze Latvia
Studio Campedelli  Vanhollebeke Anne-Sophie Italy
Studioset Groves Anton Romania
Studioset Groves Damian Romania
Studioset Pirvan Ana Maria Romania
Submarine Felix Bruno  Netherlands
Submarine  Molloy Phillip Netherlands
Super RTL - RTL Disney Fernsehen van den Bosch-Mprah Marc Germany
SWAMP (Switzerland’s Weeniest Animated Motion Pictures) Raeber Jonas Switzerland
Tchack Liégeois Matthieu France
The Hidden Sources Van Baelen Serge Belgium
The Walt Disney Company - EMEA Majumdar Shamik United Kingdom
To Blink Animation Sofranić Šućur Andrijana Serbia
Toon Boom Animation Santos Daniel Canada
Toon2Tango Daris Jo Germany
Tristam Roper Miller  Miller Hannah United Kingdom
Umanimation  Castaing Aymeric France
Un Je ne Sais quoi Babouche Cédric France
Visible Realms Jäppinen Eliza Finland
Visible Realms Norrington Alison Finland
Vivement Lundi ! Le Corre Jean-François France
Waide Somme Welker Cécile France
Wallimage  Vincent Vanessa Belgium
Wallonie Bruxelles Images (WBImages) Kinet Geneviève Belgium
Warner Media Goodchild Marc United Kingdom
We Are Family Wheeler Maurice United Kingdom
Whaletales Minaeva Polina Estonia
Wolkenlenker Wehner Sebastian Germany
Xkopp Creative  Krett Irek Germany
Zedem Media Kalopaidis Michael Cyprus
Zeptolab Barcelona Hebel Natalia Spain
Zeptolab Barcelona  Shchur Anna Spain
Zographic Film Petrova Venelina Bulgaria
/ Arnau Héctor Spain
/ Delmotte Adrien France
/ Germano Maria Italy
/ Giancola Claudia Italy
/ Gobart Tom France
/ Kálóczy Réka Germany
/ Le Hoang Loan France
/ León Alvaro Spain
/ Maoukola Kevin Belgium
/ Mismetti Ramona Italy
/ Orru' Hulda Federica United Kingdom
/ Pierret Charline France
/ Sharp Robert Ireland
/ Wagner Lars Germany
/ Wattiaux Elodie France
Cartoon Bouillot Josephine Belgium
Cartoon Buty Grégoire Belgium
Cartoon Caillaud Laure Belgium
Cartoon Dro Isabelle Belgium
Cartoon Jarka Laura Belgium
Cartoon Kesenne Joëlle Belgium
Cartoon Khajyorgui Marina Belgium
Cartoon Lacerda Ana Belgium
Cartoon Liamin Julie Belgium
Cartoon Maes Annick Belgium
Cartoon Petit Marine Belgium
Cartoon Welcman Léa Belgium